Kalejdoskop potrzeb – świadomy konsument w świecie nadprodukcji
Opis:
Załącznik 4 - "Tekst: Odpowiedzialna konsumpcja". Materiały dodatkowe dla scenariusza dla klas 4-6 szkoły podstawowej poruszającego temat świadomej konsumpcji oraz problemu produkcji i przetwarzania śmieci. Scenariusz polecany do realizacji z grupami dzieci i młodzieży zagrożonych niedostosowaniem społecznym.
Autor/Autorka (autorzy/autorki):
Agnieszka Maria Lew, Marlena Barbara Pinkowska
Uzupełnienia: Zofia Cofałka
Wydawca:
Chrześcijańska Służba Charytatywna
Odniesienie do podstawy programowej: Jak dla odpowiedniego scenariusza. zwiń
Odniesienie do podstawy programowej:Jak dla odpowiedniego więcej
Cztery rodzaje odpowiedzialnych zakupów
• Wybór danych kategorii produktów
Ten typ zakupów oznacza wybór konkretnych produktów, takich jak np. energooszczędne żarówki.
• Unikanie kupowania danych kategorii produktów
Ten typ zakupów wiąże się z unikaniem kupowania produktów, do których mamy krytyczny stosunek, np. jajek z chowu klatkowego czy samochodów spalających duże ilości paliwa.
• Koncentracja na poszczególnych firmach
Takie podejście do zakupów polega na całościowym podejściu do działalności konkretnych przedsiębiorstw: unikaniu kupowania produktów firm, które w swej działalności naruszają określone standardy społeczne i środowiskowe, a wybieraniu przedsiębiorstw kierujących się nie tylko chęcią zysku ekonomicznego, ale także zasadami dotyczącymi środowiska naturalnego i etyki.
• Całościowe podejście
Oznacza ono ocenę firm oraz produktów pod względem przestrzegania przez nich praw człowieka, standardów środowiska itd. i wybór takich produktów, które w największym stopniu spełniają określone kryteria społeczne i ekologiczne.
Kupuj odpowiedzialnie
• Ograniczaj konsumpcję
Same odpowiedzialne zakupy nie wystarczą. Musimy także zmniejszyć liczbę rzeczy, które kupujemy, używamy i które wyrzucamy na śmietnik. Zanim wybierzesz się na zakupy, zadaj sobie kilka prostych pytań: Czy tego naprawdę potrzebujesz? Czy rzeczywiście będziemy tego używał/-a? Co się stanie z tym produktem po tym, jak przestanie być ci już potrzebny?
• Rób zakupy blisko swego miejsca zamieszkania
Lokalnym sklepom coraz trudniej utrzymać się na rynku, a główne ulice naszych miast są coraz bardziej zdominowane przez sklepy należące do dużych sieci handlowych oraz przez supermarkety. Lokalne zakupy to zmniejszenie ilości spalin w powietrzu i wsparcie dla lokalnej społeczności.
• Oszczędzaj i inwestuj w sposób odpowiedzialny
Ważne jest nie tylko to, jak wydajesz swoje pieniądze, ale także to, w jakiej instytucji czy banku je trzymasz, oraz gdzie i w jaki sposób je inwestujesz. Odpowiedzialne inwestowanie jest na Zachodzie coraz bardziej popularne. Także w Polsce zaczyna się rozwijać.
• Kupuj produkty używane oraz z recyclingu
Kupowany przez ciebie produkt nie zawsze musi być nowy. Produkty ponownie przetworzone oraz produkty „z drugiej ręki” zapobiegają marnotrawstwu cennych zasobów i pozwalają ograniczyć stosy śmieci zalegające na wysypiskach.