Materiał pomocniczy do scenariusza
„Razem dla klimatu”.
“Działania dla klimatu” - do rozcięcia
----------------------------------------------------
System handlu emisjami (ETS) - Władze danego kraju (lub unii krajów) określają dopuszczalny poziom emisji. Jeśli jakiemuś zakładowi uda się zredukować emisje poniżej wymaganego poziomu może on sprzedać pozwolenia do emisji innemu zakładowi, który nie osiągnie wymaganej redukcji emisji. To rozwiązanie stosowane jest obecnie np. w Unii Europejskiej. Na tzw. “rynek emisji” wypuszczono jednak zbyt wiele pozwoleń na emisję w sektorze przemysłu, co przeszkadza sprawnemu funkcjonowaniu systemu.
----------------------------------------------------
Offseting - system działa na zasadzie “możesz emitować ponad miarę, jeśli wesprzesz projekty ograniczające emisję gdzieś indziej”. W ramach tego systemu koncerny mogą przekroczyć ustalone limity emisji, jeśli następnie finansowo wesprzą projekty w innej części świata, które mają przynieść redukcję emisji. Przykład: fabryka nie instaluje filtrów na kominach i przekracza dozwolony limit emisji, ale finansowo wspiera projekt ochrony określonego lasu przed wycinką lub finansuje nowe nasadzenia na zdegradowanym terenie.
----------------------------------------------------
Rozwój technologii sekwestracji - pomysł polega na tym, by wychwytywać z powietrza cząsteczki dwutlenku węgla i następnie składować je np. pod ziemią. Na obecnym etapie jest to zbyt droga technologia, by wdrożyć ją na masową skalę. Zwolennicy tego rozwiązania postulują jednak jej promocję i inwestowanie w rozwój tej metody, by w przyszłości móc nadal wykorzystywać zasoby węgla lub ropy naftowej do produkcji energii.
----------------------------------------------------
Energetyka jądrowa - rozwiązanie, które dyskutowane jest obecnie w Polsce. Polega na zainwestowaniu 7,72 mld euro (ok. 33 mld zł) i uruchomieniu w 2031 r. pierwszej polskiej elektrowni jądrowej o mocy 1650 MW (dla porównania największa polska elektrownia węglowa ma łączą moc 5420 MW). Działające elektrownie jądrowe nie emitują gazów cieplarnianych, wciąż jednak ludzkość nie wynalazła bezpiecznego sposobu składowania odpadów atomowych, które pozostają radioaktywne przez 10.000 lat lub dłużej.
----------------------------------------------------
Zielony Fundusz Klimatyczny - fundusz wspierający kraje globalnego Południa narażone lub już odczuwające negatywne konsekwencje zmiany klimatu. Jego celem jest budowanie odporności w stosunku do kataklizmów pogodowych (powodzi, susz, podnoszącego się poziomu mórz) i rozwijanie w tych krajach technologii niskoemisyjnych. Fundusz reprezentuje interesy najbardziej zagrożonych krajów, w tym państw wyspiarskich, którym - nawet przy wzroście temperatury globalnej o 1,5oC - grozi zatopienie. Porozumienie Paryskie zakłada, że kraje rozwinięte będą przekazywać 100 mld dolarów rocznie na ten fundusz.
----------------------------------------------------
Transformacja na OZE - rozwiązanie zakłada odejście do wykorzystania paliw kopalnych (węgla, ropy, gazu). Wiąże się z inwestycjami w nowe technologie odnawialnych źródeł energii (głównie w elektrownie wiatrowe, fotowoltaikę oraz biogazownie) i tworzeniem nowych miejsc pracy w sektorze energetyki. Takie rozwiązanie jest częścią Pakietu Klimatycznego UE i zakłada produkowanie 20% energii z OZE do 2020 roku. W 2030 roku planowane jest 27% z OZE na terenie UE.
----------------------------------------------------
Zwiększenie efektywności energetycznej - to rozwiązanie polega na efektywniejszym wykorzystaniu energii w przemyśle, budownictwie ale też w sprzędzie domowym oraz w sprawniejszym przesyłaniu prądu w sieci (w Polsce nawet 30% energii produkowanej w elektrowniach “tracimy” ze względu na słabą wydolność linii wysokiego napięcia). Cel UE (do 2020) zakłada zmniejszenie zużycia energii o 20% w stosunku do przewidywanego zużycia energii w 2020 bez wprowadzania rozwiązań efektywnych energetycznie.
----------------------------------------------------
Nowe bloki węglowe - rozwiązanie polegające na budowie nowych elektrowni węglowych lub modernizacji starych. Nie doprowadzi do zmniejszenia emisji, ale pozwoli na wykorzystanie surowców w bardziej efektywny sposób. Nowe bloki mogą sprawniej funkcjonować w połączeniu z produkcją energii ze źródeł odnawialnych - łatwiej będzie “wyłączać” elektrownię węglową (kiedy OZE dostarcza więcej energii) i włączać, kiedy w sieci potrzeba będzie więcej mocy.
----------------------------------------------------
Wspólny wysiłek na rzecz redukcji emisji - rozwiązanie polegające na tym, że kraje deklarują, o ile spadnie ilość emisji w sektorach nie objętych handlem emisjami (ETS) - m.in. w transporcie, budownictwie, usługach. Np. Unia Europejska do 2030 roku chce zredukować emisje o 40% (względem roku 1990). Każdy kraj może zrealizować cele redukcyjne na własny sposób i wielkość redukcji może różnić się między krajami. Elastyczność systemu zakłada dobrą wolę i wspólną pracę na rzecz celu. System nie zakłada kar finansowych, jeśli cele nie zostaną zrealizowane.
----------------------------------------------------
Podatek węglowy - rozwiązanie zakładające nałożenie podatku na kopalnie czy rafinerie i wykorzystanie przychodów z tego podatku na rzecz transformacji energetycznej (przejście na odnawialne źródła energii) lub wsparcie krajów odczuwających negatywną zmianę klimatu. Nie jest jeszcze szeroko stosowany, ale w krajach, gdzie został wprowadzony, przyniósł zmniejszenie wykorzystania paliw kopalnych (bo stają się mniej opłacalne) a w efekcie zmniejszenie emisji (bo energię pozyskano z innych zero- lub niskoemisyjnych źródeł).